něco málo o astrologii

31. března 2006 v 14:19 | čarodějka |  Astrologie
Věštebné techniky patří k elementární náboženské praxi, takže jejich počátky jsou zcela v nedohlednu lidské prehistorie. Některé techniky populární ve starověku (např. věštění z vnitřních orgánů obětovaných zvířat) během staletí ztratily oblibu, jiné osvědčily schopnost inovace v nových společenských podmínkách (příkladem mohou být astrologické věštby pomocí současných počítačových programů). Totéž je možno říci i o výsledcích věšteb (tedy o proroctvích): mnohá nenávratně zapadla, některá se periodicky vracejí a díky své nejasnosti získávají novou pozornost zvláště v době společenské nejistoty či přímo zvratů. Příkladem mohou být Sibyliny knihy, dochované z pozdní antiky (asi z 5. stol.), nebo raně novověká proroctví Nostradamova.
Navzdory proměnlivosti lidských civilizací zůstává astrologie pravděpodobně nejpopulárnější věštebnou metodou. Astrologie se snaží zkoumat souvislost mezi vesmírem (makrokosmem) a člověkem, popř. zvířetem, nebo dokonce společenskou institucí (mikrokosmem). Vychází z předpokladu, že jejich osud (nebo alespoň dispozice) je určen (nebo významně ovlivněn) zdánlivým postavením nebeských těles na obloze v okamžiku jejich zrození či založení a že osud nadále s tímto postavením v každém okamžiku koresponduje. Odhalení minulého osudu nebo věštba budoucího osudu pak záleží na výkladu horoskopu, zakreslené poloze hvězd a planet v důležitém okamžiku života. Nejčastěji zkoumaným okamžikem je narození (nativní horoskop) nebo určitá světově významná událost (mundánní horoskop).
Horoskop tvoří astrolog zakreslením vzájemných poloh Slunce, Měsíce a planet (aspektů), určením postavení těchto nebeských těles ve dvanácti znameních zvěrokruhu (mezi něž je rozdělena obloha) a v úsecích nebeské sféry (v domech), zakreslením ascendentu a descendentu (východního, resp. západního průsečíku ekliptiky a obzoru), zakreslením středu a hlubiny nebe a dalšími úkony. Tento graf pak astrolog interpretuje na základě různých takových předpokladů, jako například že každá planeta určuje jiným způsobem duševní výbavu člověka apod.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama