rituální pomůcky

31. března 2006 v 13:39 | čarodějka
Nástroje Řemesla - rituální pomůcky

Různé podivné tretky a mocné magické hole a hůlky v lidových představách k čarodějnictví neodmyslitelně patří. Ale nenechte se mýlit: nemusí vůbec být vyrobené z kostí, vypadat vzácně a tajemně a být zděděné po předcích. Málokdo takové štěstí má. Za rituální nástroj mohou posloužit ty nejméně romantické věci, jaké si umíte představit.

Většina pohanů ale tak nějak má ráda tajemné pozlátko a svoje nástroje, které používají, si budou hýčkat a šlechtit. Možná jste slyšeli leccos o pomůckách, které při rituálech máte používat, základní pravidlo kněžky avalonské ale zní:

Cokoliv dobře poslouží! (*skoro)

A nyní se pokusíme podívat na některé tradiční a "tradiční" zákony a pověry ohledně rituálních pomůcek a osvětlit je.

"O cenu nástroje by se nikdy nemělo smlouvat."

Hezké, pravdaže. A nechat se ošidit a okrást je podle Rede a podle zdravého rozumu? Sami sebe máte především chránit a o svoje blaho dbát. Vzhledem k tomu, že magie a okultismus je dnes velký byznys a tyto obchody nepatřívají mezi místa, kde by člověk cítil přítomnost svých bohů, doporučuji mít oči otevřené a pokud se v cenách dobře nevyznáte, pozvěte si zkušeného kamaráda.
Nemusí to ani být čaroděj. Třeba i bude lepší, když nebude. Omrkne to zkušeným okem a řekne vám něco o dovozu, přirážkách a kolik na tom tak "trhnou". Možná vám poradí, kde to koupit na internetu levněji. Máte vystaráno!
Smlouvejte klidně jako diví. Pověry jako tahle nahrávají těm nehorším lumpům, kteří vám budou tvrdit, že čarovná hůlka musí být dutá, uvnitř zlatá a navrch stříbrná! Co tím sledují? Váš duchovní růst a úspěch vašeho rituálu zřejmě ne.

"Co se týká zbraní (nože, dýky), neměly by se nikdy používat taková, na nichž ulpěla krev."

Někdo s nimi byl zamordován, nebo jste se řízli při trhání bylinek a máte je vyhodit? V tom je přeci jen rozdíl. A pohany, kteří mají jakýsi vztah k vampirismu a krevním mystériím nemůžeme šmahem prohlásit za úchyláky.
Zásadně nesouhlasím s vyhlašováním dogmatu, že athame má být taková a onaká a především se nikdy nesmí dotknout krve ani se s ní nesmí řezat nic živého (byliny). K čemu slouží rituální nůž mírumilovnému pohanovi? Jistě ne obětování osob či zvířat. Nevidím ale důvod, proč by neměl sloužit také jako praktický nůž. Sami nejlépe vycítíte a poznáte, jestli je pouze symbolický, neboje to dobrá ocel, kterou chcete používat i na krájení.
Udivuje mě ten základní fakt, který ignorují mnozí anti-militaristiští wiccané v zámoří: totiž, že původním smyslem zbraně je ranit, zabít, rozřezat. Ceremoniální mág používá zbraň v symbolickém smyslu - dýka (meč) je nástrojem rozhodnutí, ovládání energie a přikazováním směru, kterým má plynout. Prohlásit, že v očích bohyně je špatné používat athame na řezání rostlin je sprostý dogmatismus, na který by nikdo z nás neměl přistoupit. Nic vám nebrání pořídit si zvláštní srpek.
Řada lidí zabývajících se magií má velký vztah ke zbraním, ne-li k boji samému. Ti mají vlastní složité chápání zbraní a protože o sběratelství a historii něco vědí, budou se na to dívat jinak než pohan, kterému stačí, že to hezky vypadá.
Samozřejmě, abychom odpověděli na otázku, používáte-li nůž, kterým byl někdo zraněn/zabit úmyslně, nebo právě proto, tak jste blázni a vážně si o něco koledujete. Magie není adrenalinový sport a vzrušení se vám dostane, i když ho nebudete vůbec vyhledávat.

"Prokleté věci a věci se zlou energií jsou pověry."

Vážně nemusí být. Třeba to není tak divoké, jako v populárních hororech, ale koupíte si v antikvariátu knížku, a zjistíte, že ji počmáral uvnitř nějaký cvok s okultními zájmy. Nebo vám zlá osoba, které se bojíte, dá dárek, kterého se nemůžete zavit a ruší vás. Nebo se dostanete do bytu nějaké důchodkyně a všechny věci tam na vás působí tak stísňujícím dojmem, že by jste se jich radši nedotkli. Takové věci, jelikož nemají vlastní duši, spíše reprezentují zlou osobu, která je nabila.
Spíše než to, jak odpovídá jakýmsi tradicím by vás u rituální pomůcky mělo zajímat: - jak se cítíte, když ji držíte, - zda-li v sobě cítíte stoupat moc a probouzet se energii (výborně, máte velké štěstí!), - a takové praktické věci, jako jak je skladná, jaké ošetřování si materiál vyžaduje, jestli to není frajeřina lákají zloděje na sto honů daleko.

"Chci mít nové nástroje. Doma mám jenom samé staré krámy. Kde si koupím athame?!?"

Klídek. Podívali jste se, jestli nějaký z těch krámů není nějak zvláštní a nepulsuje energií? Co by za to tolik čarodějnic dalo, kdyby měly dům plný krámů! Staré věci a starožitnosti jsou svým způsobem ideální. Mají své kouzlo a charisma, které vás povede.
Asi jste nepochopili princip. Vyrazit do krámu a vrátit se obložený pomůckami za pouhých 19.90 dolarů není smysl Řemesla. Kdo má nejdražší athame, nevyhrál. Vyhrál ten, kdo má athame, která se mu dobře používá a s ní perfektně sladěný. Nůž ze starého příborníku může stejně dobře posloužit. Magie bohužel nemívá ve zvyku nechat se spoutat vnějším pozlátkem, spíš před ním prchá.

"Někdo z rodiny/spolubydlící si všiml mých nástrojů a osahal je, co mám dělat?! "

Nepanikařte. Pokud je to nějaký hlupec, stejně mu nedojde, na co to používáte (zvlášť pokud je to bednička krámů, které vypadají spíš jako divadelní rekvizity). Pokud je bystrý, může mít nějaké otázky. Tak mu je odpovězte. Jsme snad v sektě? Na takovou odpověď, jako že pentagram symbolizuje čtyři živly a ducha, snad nedostanete zděšený pohled.
Jestli vám ale do věcí vlezlo nějaké dítě, tak chápu ten šok. Pokud to zbaští, něco si vymyslete, pokud zrovna nechcete jeho rodičům vysvětlovat, proč "se strejda Jan dal k nějaké satanistické sektě".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dáša Dáša | E-mail | 25. května 2006 v 21:43 | Reagovat

hezká stránka,můžem se tu dozvědět pár užitečných věcí.Jen bych se chtěla zeptat.Mám svůj amulet,ale už pár lidí si naň šáhlo,což by se nemělo,jak je možno amulet očistit?

2 čarodějka čarodějka | E-mail | 26. května 2006 v 17:27 | Reagovat

nejdřív ho omyj pod tekoucí vodou a potom ho dej na sluníčko aby načerpal znovu tu správnou energii

3 kristyna tomanková kristyna tomanková | E-mail | 4. června 2006 v 18:27 | Reagovat

chtěla bych se tě na něco zeptat mě se jednou stalo že jsem otevřela šuplík a vněm byl papír z krajů spalený a natom papíru bylo napsané ZEMŘEŠ nedokážu si to vysvětlit a druhý den na to mi zemřela hočka prosím skus mi to nějak vysvětlit

4 Eleanor Eleanor | 12. června 2006 v 21:49 | Reagovat

Prosím, mohla bys mi poradit, co udělat s rodinou, která strká až moc nos do mých "věcí"? Když u mě "objeví" nějakou knížku o Řemesle, tak se hned vyptávají a divně se dívají. Už ani nestačí všechno pečlivě schovávat, vždycky všechno vyčmuchají... Nevím, co jim říct, aby mi dali pokoj a nechali mě žít (podle nich střeštěným) životem... Poraď, ještě jednou prosím...

5 Tea Tea | 4. srpna 2006 v 16:07 | Reagovat

Ahojky....Máš moc hezke stranky ,doufam,že nevadí vzala jsem si tvé icq číslo,hodně se zajímam o magii tak jeslti budeš chtít někdy pokecat přezdívka na icq je Roxy,když ne tak řekni a já si tě smažu..Každopadně sem se chtěla zeptat,jak už sem řekla zajímam se opravdu hodně o magii a vše kolem ní,jenže nemužu tady v Praze sehnat žadný pořadný obchudek na pomucky a vše okolo toho,tak jeslti o nějakym nevíš?Díky Tea :)

6 Jea for Tea Jea for Tea | 15. října 2006 v 14:05 | Reagovat

když seš pražák asi víš kde je obecní dům když půjdeš takovou tou uličkou na václavák tak budeš mít po lěvé straně takový zelená dům na kterém je napsáto ,,knihy´´ tak di a bež až do druhéhé poskodí maj tak skoro všechno jinak skus obchos www.carodejnice.com a www.hexaraven.org jsou fakt super ale carodejnice.com je docela drahá...

7 Ivka Ivka | E-mail | 7. listopadu 2006 v 1:05 | Reagovat

Máš opravdu krásné a zajímavé stránky!!! Děkuji !!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama