Červen 2007

Lichořeřišnice

12. června 2007 v 17:47 | Mišule |  Bylinky
Pls kopčit se zdrojem nebo vůbec!!

Z čerstvých listů nebo semen lichořeřišnice se kdysi připravovala tinktura proti padání vlasů. V léčitelství má však lichořeřišnice mnohem větší význam při zánětech horních cest dýchacích a při akutních zánětech močových cest. Rostlina obsahuje látky,které působí bakteriostaticky na stafylokoky,streptokoky i bakterie salmonely. Užívá se nejčastěji čerstvá- ve formě salátu či vylisované šťávy,ze sušené se připravuje nálev.

Řepa

12. června 2007 v 17:46 | Mišule |  Květiny,rostliny a ovoce
Pls kopčit se zdrojem nebo vůbec!!
Řepa a řepná šťáva má na lidský organismus mnoho blahodárných účinků. Působí protinádorově a posiluje játra a krev. Při terapeutickém působení se snižují příznaky rakoviny a pomáhá dokonce i při alkoholismu. Sklon k pití alkoholu může způsobit selhání jater, demenci,poruchy slinivky břišní a poškození srdečního svalu. Šťáva z řepy obnovuje buněčné tkáně,které byly poškozeny díky působení alkoholu.

Brambory

12. června 2007 v 17:45 | Mišule |  Květiny,rostliny a ovoce
Pls kopčit se zdrojem nebo vůbec!!

Brambory zná řada z nás jen jako přílohu k masu na talíři. Svůj význam však měly už kdysi v lidové medicíně. Šťáva ze syrové brambory se nejčastěji používala jako léčebný prostředek k zažehnání zažívacích potíží. Pomáhá při kolikách,gastritidě,při žaludečních vředech i problémy s játry,je dobrá ba zkažený žaludek a poradí si i se zácpou. Strouhaná brambora smíchaná s olivovým olejem se dá použít k léčení popálenin,popraskané kůže a oteklých víček. Zábaly z plátků syrových brambor jsou dobré na boláky a omrzliny,přiložené ke spánkům tiší bolest hlavy a migrénu. V současnosti však lékaři objevují nové možnosti využití brambor. Poslední výzkumy naznačují,že brambory obsahují jisté chemické látky, které mohou účinkovat proti virům a rakovině.

Toohle mě dostalo

10. června 2007 v 10:32 | Mišule |  Kouzla
Tohle mě vážně dostalo a nechápu,jak je to možný..Vždycky mi to vyšlo..Prosím kdyby někdo věděl,jak to dělaji,dejte mi vědět.Díky moc!
*TADY*

Srdečník buřina

8. června 2007 v 18:33 | Mišule |  Bylinky
Pls kopčit se zdrojem nebo vůbec!!

Srdečník buřina je rozšířený na Sibiři i v Evropě. Také u nás roste na suchých loukách,podél cest,na pastvinách či rumištích,většinou v oblastech od nížin do nadmořské výšky kolem
1000 metrů. Je to nepříjemně páchnoucí bylina,ovšem léčitelství ceněná. Léčivé účinky má nať,a aby byla silná,odstřihují se olistěné vršky rostliny hned na začátku květu. Suší se pokud možno rychle. Srdečník buřina šetrně,ale přitom dlouhodobě zlepšuje frekvenci srdečního svalu,proto se doporučuje při tzv.stařeckém srdci.

Kiwi

8. června 2007 v 18:32 | Mišule |  Květiny,rostliny a ovoce
Pls kopčit se zdrojem nebo vůbec!
Tak trochu jako skromná Popelka vypadá mezi nažloutlými banány a krásně oranžovými pomeranči ovoce jménem kiwi. Vzhledem nepříliš lákavé ovoce však ukrývá v sobě převelkou sílu. Kolébkou kiwi je Nový Zéland a Čína,kde se mu lidově říká ,,opičí broskev'' nebo také ,,čínský angrešt''. Ačkoliv se zde pěstuje od nepaměti,do světa se dostalo až v roce 1952,a to čirou náhodou-v lodní zásilce citronů do Anglie. Protože se plavba kvůli stávce o něco prodloužila,citrony shnily,ale kiwi přečkalo bez úhony. Vědecká studie prokázala,že kiwi obsahuje látky,které jsou schopné účinně bojovat proti rakovinovému nádoru. Navíc má jen minimální množství kalorií.

Barborka obecná

8. června 2007 v 18:32 | Mišule |  Bylinky
Pls kopčit se zdrojem nebo vůbec!!

Barborka obecná je vytrvalá rostlinka(dosahuje výšky až kolem 80cm),rozšířená je po celém světě,nejvíce ve střední a jižní Evropě. Najdete ji na náplavách,podél cest i v příkopech či na rumištích,na polích a mýtinách,preferuje ovšem půdy vlhčí a kyselé. Její čerstvé listy se dají sklízet nepřetržitě až do zimy,obsahují dostatek vitaminu C. barborka upravuje chuť k jídlu,čistí krev a je močopudná. Listy se však v dřívějších dobách používaly také jako hojivá náplast na nejrůznější rány. Je k dispozici také hospodyňkám jako kořenící a na vitaminy bohatá salátová rostlina.